INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł Kurdwanowski (z Kurdwanowa Kurdwanowski) h. Półkozic  

 
 
brak danych - 1669
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurdwanowski Paweł z Kurdwanowa h. Półkozic (zm. 1669), poseł na sejmy, kasztelan zawichojski. Wywodził się ze starej rodziny mazowieckiej z woj. rawskiego, był jedynym synem Seweryna, wojskiego czerskiego, i Zofii z Kurozwęk Męcińskiej. Uczył się najpierw w Szkołach Nowodworskich, w r. 1637 zapisał się na Akad. Krak., a następnie studiował na uniwersytecie w Padwie (wpisany 6 X 1639), gdzie został obrany konsyliarzem nacji polskiej. W r. 1647 otrzymał od matki dobra Jasiony, Klamów, Bartków i Korzeń w ziemi czerskiej, na których uczynił zapis na kościół w Promnej koło Grójca. Z jego późniejszej działalności politycznej związanej z woj. krakowskim i sandomierskim wynika, iż i w tych województwach posiadał jakieś dobra. Prawdopodobnie była to część dóbr po jezuicie Wojciechu Męcińskim, bracie matki, o które procesował się jeszcze ojciec K-ego, oraz dobra Branickich wniesione mu w posagu przez żonę. W r. 1648 jako miecznik krakowski był na sejmiku przedkonwokacyjnym woj. krakowskiego i podpisał elekcję w r. 1648. W r. 1652 obrano K-ego marszałkiem sejmiku woj. sandomierskiego, w 1654 posłował z woj. sandomierskiego na sejm nadzwycz.; zajął wówczas dość chwiejne stanowisko w dyskutowanej sprawie fundacji i nadań Anny Alojzy z Ostrogskich Chodkiewiczowej w Jarosławiu i Ostrogu na rzecz jezuitów. Posłował także na sejm w r. 1655 i podpisał list do papieża w sprawie uzyskania poparcia dla Akad. Krak. w jej sporze o jurysdykcję z bpem krakowskim Piotrem Gembickim. W r. 1658 został kasztelanem zawichojskim. W t. r. deputowano go z sejmu do Trybunału Radomskiego. Z sejmu w r. 1659 był senatorem rezydentem, a w r. 1661 wyznaczono K-ego z sejmu do rewizji Skarbu Kor.

K. był żonaty z Anną Martą z Ruszczy Branicką, podkomorzanką krakowską, siostrą Jana Klemensa, marszałka nadwornego kor. (zob.). Po śmierci żony K. popadł w dewocję i zabiegał nawet u generała zakonu jezuitów Goswina Nikela o przysłanie mu kapelana; z czasem obrał stan duchowny zrzekając się w r. 1665 godności kasztelana zawichojskiego. K. miał czterech synów, m. in. Wojciecha Kazimierza, łowczego mielnickiego, Hieronima, wojskiego radomskiego, Jana Franciszka (zob.), oraz dwie córki: Zofię za Hieronimem Jałowieckim, łowczym wołyńskim, i Annę, najpierw za Kasprem Kochanowskim, podsędkiem sandomierskim, a potem za Adamem Walewskim, kaszt. inowłodzkim. K. zmarł w r. 1669, prawdopodobnie na wiosnę, pochowany w nie istniejącym dziś kościele Św. Macieja w Krakowie.

 

Estreicher; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Żychliński; – Grabowski A., Historyczny opis miasta Krakowa, Kr. 1822 s. 108; Załęski, Jezuici, IV; – Akta sejmikowe woj. krak., II, III; Album stud. Univ. Crac., IV 177; Arch. do Dziej. Liter., VI; Elektorowie; Temberski, Roczniki; Vol. leg., IV 99, 240, 307, 330; – Arch. Centr. S. J.: Polonica 77 II f. 457; Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski, Teka Pawińskiego 21.

Kazimierz Przyboś

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.